woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Sękowa
Projekt: Hans Mayr
Cmentarz nr 64 Bartne z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny w Okręgu III – Gorlice
Cmentarz nr 64 Bartne jest formie prostokąta z prostokątnym wycięciem w południowo-wschodnim narożniku. Od strony północnej i częściowo wschodniej otoczony kamiennym murem szańcowym, w pozostałej części kamiennymi słupami na rzucie prostokąta, nakrytymi czterospadową betonową koroną i połączonymi drewnianym sztachetowym płotem. Wejście znajduje się w ogrodzeniu południowym w formie jednoskrzydłowej furtki ujętej w dwa kamienne prostopadłościenne słupy ogrodzenia.
Głównym elementem cmentarza jest duży drewniany krzyż łaciński o górnych ramionach spiętych półkolistą obręczą z ozdobnymi nacięciami, nakrytą blaszaną wstęgą z ząbkowaną bandą. Między ramionami cyfry 1915.
Mogiły ujęte w kamienne krawężniki. Na mogiłach trzy rodzaje krzyży: – duży żeliwny krzyż z palmetą u podstawy, stylizowanym mieczem na osiach ramion i krzyżem maltańskim nałożonym na skrzyżowanie ramion miecza, krzyż na betonowym cokole; – duży żeliwny krzyż lotaryński, dwuramienny z prostokątną tarczą u podstawy i cyfrą 1914, na betonowym cokole. Na dolnym ramieniu dębowy wieniec; – małe żeliwne krzyże dwuramienne na niskich betonowych cokolikach z emaliowanymi tabliczkami.
Na cmentarzu w 15 mogiłach zbiorowych i 22 pojedynczych pochowano 87 żołnierzy w tym 59 rosyjskich i 28 austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 8 żołnierzy rosyjskich. Żołnierze rosyjscy przynależeli do: U.R. 17. Polegli 8.02.1915.
„…Ogrodzenie z kamienia i duży drewniany krzyż…”. (1)
„…Murem szańcowym obecnie w stanie rozpadu… …Płot w całości zniszczony… …Furtka dziś nie istnieje a lewy słup jest zniszczony… …Stan ogólny zły. Teren mocno zawilgocony”. (2)
Dojazd: cmentarz znajduje się nad cerkwią około 200 m. Dokładna lokalizacja GPS: 49.565663 21.335476
- R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia różny okres – B. Jezierski
- zdjęcia archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków
- plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków