woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Sękowa
Projekt: Hans Mayr
Cmentarz nr 67 Ropica Górna z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny w Okręgu III – Gorlice
Cmentarz nr 67 Ropica Górna na planie prostokąta o pow. 399 m2 z podwójnym wyłamaniem od strony południowej. Ogrodzenie stanowi pełny mur kamienny z dwuspadową betonową koroną, dostosowany uskokami do spadku terenu. Naroża w części frontowej oraz wewnętrzne od strony południowej tworzą kamienne słupy nieco wyższe od korony muru, środkową część frontowego ogrodzenia tworzy drewniany niski płot sztachetowy z dwuskrzydłową furtką.
Głównym elementem cmentarny jest kamienny pomnik w formie ściętego ostrosłupa na podstawie kwadratowej, na niskim cokole z czterospadową koroną zwieńczoną dużym, drewnianym krzyżem nakryty jest półkolistą blachą.
Układ ziemnych mogił rzędowy, symetryczny względem centralnej alejki łączącej furtkę z pomnikiem. Na mogiłach: – żeliwne krzyże o rozszerzonych końcach ramion i rozszerzonej podstawie na niskim betonowym cokole, na skrzyżowaniu ramion data 1915, – betonowe stele ścięte trójkątnie, na niskim cokoliku. Na przedniej ścianie owalna emaliowana tablica imienna. Na uwagę zasługuje krzyż na mogile Jozefa Prochazki który nakryty jest miedzianą żołnierską austro-węgierską czapką.
Na cmentarzu w 7 mogiłach zbiorowych i 2 pojedynczych pochowano 83 żołnierzy austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska znani są wszyscy polegli. Przynależeli oni do: Sch.R. 28. Polegli 2-3.05.1915
„…Mały cmentarz nr 68, położony na łagodnie pochylonym stoku, otrzymał z przodu bardzo proste, drewniane ogrodzenie z żerdzi i wąską furtę. W pozostałych częściach, dwunastokrotnie załamującą się linię parceli otoczono wiecznie żywym żywopłotem rosnącym za murem kamienia łamanego…”. (1)
„…Ogólny stan zachowania zły. W dobrym stanie zachował się jedynie mur okalający cmentarza. Ogrodzenie przednie (drewniane), furtka i krzyż zniszczone. Zarys mogił zatarty. Część nagrobków zniszczona lub uszkodzona. Tablice imienne w większości rozbite lub zerwane …”. (2)
Dojazd: jadąc w kierunku Bartnego Cmentarz nr 67 Ropica Górna znajduje się po lewej stronie drogi około 300 m od skrzyżowania. Dokładna lokalizacja GPS: 49.587058 21.244216
(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski (2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia różny okres – B. Jezierski
- zdjęcia archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia, plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków
Cmentarze Wielkiej Wojny