woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Sękowa
Projekt: Hans Mayr
Cmentarz nr 69 Przegonina z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny w Okręgu III – Gorlice
Cmentarz nr 69 Przegonina założony na planie prostokąta o pow. 432 m2, z wyłamaniem od strony południowej i prostokątnym wycięciem północno-zachodniego narożnika. Cmentarz jest zbudowany na dwóch tarasach połączonych kamiennymi schodami. Ogrodzenie przednie i częściowo boczne stanowi niski szańcowy mur z nieregularnych ciosów piaskowca. Pierwotnie pozostałe ogrodzenie stanowiły betonowe słupy połączone siatkowym płotem.
Na górnym tarasie cmentarza wysoki drewniany krzyż łaciński o górnych ramionach spiętych półkolistym łukiem drewnianym z ozdobnymi nacięciami, nakrytym blaszaną wstęgą z ząbkowaną glorią i wolutami. Podstawa krzyża ujęta w dodatkowe wsporniki ścięte pulpitowo i ściągnięte stalową obręczą. Pierwotny krzyż jeszcze leży porzucony za polem grobowym.
Na mogiłach dwa rodzaje krzyży: – żeliwne krzyże „crux trumphi” o rozszerzonej podstawie, na betonowym cokole, na skrzyżowaniu ramion data „1915”, – małe żeliwne krzyże dwuramienne lotaryńskie z wieńcem dębowym na klockowym cokoliku.
Ciekawostką są napisy w kamieniach muru cmentarnego wykonane przez budujących go jeńców rosyjskich i włoskich.
Na cmentarzu w 11 mogiłach zbiorowych, 12 pojedynczych i 8 rzędowych pochowano 129 żołnierzy. 50 żołnierzy austro-węgierskich i 81 żołnierzy rosyjskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 19 żołnierzy. Żołnierze austro-węgierscy przynależeli do: Sch.R. 7, 17, 28, 33; I.R. 37, 56. Polegli: 3-5-6.05.1915.
„…Mur kamienny i duży drewniany krzyż…”. (1)
„…Ogólny stan cmentarza zły. Ogrodzenie siatkowe zniszczone, mur przedni uszkodzony. Część nagrobków zniszczona. Cały teren mocno zawilgocony…”. (2)
Dojazd: jadąc w kierunku Bartnego w Bodakach po prawej stronie drogi jest słup cmentarny. Idąc w dół trzeba niestety lub stety przeprawić się przez potok by stromym podejściem wejść w las. Cmentarz nr 69 Przegonina znajduje się około 500 m na stoku góry Hola (660 m). Jest również alternatywna droga na cmentarz. Za szkołą skręcamy przez potok do góry. Dokładna lokalizacja GPS 49.58101 21.29798
(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski (2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia różny okres – B. Jezierski
- zdjęcia archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia, plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków
Cmentarze Wielkiej Wojny