Cmentarz wojenny nr 127 Binczarowa

woj. małopolskie, pow. Nowy Sącz, gm. Grybów

Cmentarz nr 127 z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III Gorlice

Cmentarz nr 127 Binczarowa – nie został wybudowany według projektu Oblt. Ing. Hansa Mayra. Do końca akcji prowadzonej przez Kriegsgraber-Abteilung pozostał w prowizorycznym stanie, oznaczony tylko w terenie wysokim drewnianym krzyżem i prostym płotem. W ewidencji austriackiej cmentarz nosi nazwę „Massengrab In Freiland – Binczarowa”. Według założeń projektowych obudowany grób masowy miał być otoczony okrągłym w planie murem kamiennym z wysokimi topolami wewnątrz. Na osi od strony południowej drewniana ozdobna furtka ujęta w kamienne słupy zwieńczone kulami. Furtka poprzedzona schodami. U wezgłowia mogiły figura Matki Boskiej. Wysoki drewniany krzyż z półkolistą glorią. Projekt z niewiadomych przyczyn nigdy nie został zrealizowany.

Stan obecny jest całkowicie nowym kształtem artystycznym, zrealizowanym staraniem Urzędu Powiatowego w Nowym Sączu w 1965 roku.

Kwatera obudowana jest prostokątna płytą betonową lekko nadwieszoną na krawędziach. Na płaskiej powierzchni płyty 5 stylizowanych płyt nagrobnych. Od strony północnej kwatera zamknięta płaskim murem kamiennym z bogatą fakturą lica. W otwarciu muru w części wschodniej wysokie cyfry „1914” (równe z koroną muru). Na licu tabliczka z napisem:

KWATERA ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W CZASIE DZIAŁAŃ WOJENNYCH W 1915 R. – 60 ROSYJSKICH, 60 AUSTRO-WĘGIERSKICH

Za murem ustawiony wysoki drewniany prosty krzyż belkowy ( w miejscu oryginalnego) z okrągłą emaliowaną tabliczką z napisem: „60 Ost.-Ung. Krieger Und 60 Russische Krieger – 1915”

Na podest płyty prowadzi kilka schodów poprzedzonych wypłytowana alejką.

 „…Okrągły mur kamienny obsadzony płaczącymi wierzbami, drewniany krzyż…”. (1)

„…Stan obecny bardzo dobry…”. (2)

Na cmentarzu w mogile zbiorowej pochowano 120 żołnierzy w tym 60 rosyjskich i 60 austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska nie jest znany żaden żołnierz.

Dojazd: cmentarz znajduje się na terenie cmentarza parafialnego w Binczarowej.  Dokładna lokalizacja GPS: 49.56499 20.95241

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj.  04.06.2021 – B. Jezierski

zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków