Cmentarz wojenny nr 101 Libusza

woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Biecz

Projekt: Hans Mayr

Cmentarz nr 101 Libusza z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III – Gorlice

Cmentarz nr 101 Libusza zbudowany na planie prostokąta z poprzeczną osią symetrii o pow. 98 m2. Ogrodzony drewnianym płotem sztachetowym i kamiennymi słupami z czterospadową betonową koroną. Słupy narożne kontowe. Furtka drewniana zamknięta trójkątnie.

Element centralny stanowi wysoki drewniany krzyż nakryty daszkiem i ząbkowaną blaszaną glorią na kamiennym niskim cokole.

Układ kwater zatarty. Krzyże nagrobne: duże żeliwne, dwuramienne typu lotaryńskim z wieńcem dębowym. Wnętrze pasy ramion krzyża podzielone na kwadratowe kasetony wypełnione namiotową bonią. Krzyże na betonowym cokole.

Na cmentarzu w 3 mogiłach zbiorowych i 4 mogiłach pojedynczych pochowano 51 żołnierzy armii rosyjskiej. Z imienia i nazwiska nie jest znany żaden żołnierz.

Są informacje, że na cmentarzu parafialnym zostało pochowanych 6 żołnierzy. 2 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 1 żołnierz armii niemieckiej i 3 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy znani z imienia i nazwiska. Położenie nie jest znane.

„…Drewniany parkan między słupami z kamienia łamanego, duży drewniany krzyż…”. (1)

„…Stan ogólny zły…”. (2)

Dojazd: jadąc z Libuszy w kierunku Lipinek skręcamy prawo. Następnie na skrzyżowani skręcamy w lewo i po około 700 m po lewej stronie w zagajniku znajduje się cmentarz.  Dokładna lokalizacja GPS: 49.681757 21.233149

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

    zdj.  20.12.2020 – Bogdan Jezierski

    zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

    zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków