Cmentarz wojenny nr 98 Glinik Mariampolski

woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Gorlice

Projekt: Hans Mayr

Cmentarz nr 98 Glinik Mariampolski z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny  Okręg III – Gorlice

Cmentarz nr 98 Glinik Mariampolski na planie wydłużonego prostokąta o podłużnej osi symetrii o pow. 615 m2. Ogrodzony betonowym murem z płaską koroną, podzielonym szerokimi filarami na segmenty. Od frontowej strony (południowo-zachodniej) na prześwity balustrady nałożona dodatkowa kratownica żelazna z pionowych par prętów. Brama wejściowa posiada formę półkoliście sklepionej arkady, zamkniętej betonowym łukiem opadającym skośnie do wysokości korony muru. Wejście zamknięte dwuskrzydłową furtką z pionowych i poziomych żelaznych prętów. Łuk bramy zwieńczony jest kamienną kulą z żelaznym dwuramiennym krzyżem. Brama umieszczona w osiowym wyłamaniu ogrodzenia. Część frontowa ogrodzenia (pod skosami) oraz policzki wyłamania posiada formę muru betonowego. Całe ogrodzenie na ciągłej kamiennej podmurówce z regularnie ułożonych ciosów.  

W centralnej części cmentarza w miejscu pomnika centralnego którym był duży, drewniany krzyż jest tablica żeliwna. Tablica z herbem Rosji w dwóch językach:

TU SPOCZYWA 254 NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY CARSTWA ROSYJSKIEGO ZMARŁYCH OD RAN ODNIESIONYCH W BITWIE GORLICKIEJ  W MAJU 1915 ROKU KOMITET UPAMIĘTNIENIA BITWY GORLICKIEJ

Podział kwater zatarty. Na mogiłach dwa rodzaje krzyży: – małe krzyże dwuramienne, lotaryńskie z wieńcem laurowym o ramionach podzielonych na kwadratowe kasetony wypełnione namiotową bonią. Na betonowych cokołach o zróżnicowanej wysokości; – krzyże dwuramienne z rozklepanymi końcami na betonowych cokołach.

Na cmentarzu w 14 mogiłach zbiorowych i 2 mogiłach pojedynczych pochowano 254 żołnierzy armii rosyjskiej. Z imienia i nazwiska znanych jest 3 żołnierzy: Inf. Gregor Manis, I.R. 35 poległy 20.12.1914; Fahnr. Iwan Polonski poległy 19.12.1914 i Gft. Markus Salenk z I.R. 35.

„…Betonowa balustrada, betonowy portal, duży drewniany krzyż…”. (1)

„…Stan cmentarza zły. Ogrodzenie częściowo uszkodzone, beton skorodowany. Krzyż centralny zniszczony. Mogiły zatarte. Większość nagrobków zniszczona bądź uszkodzona…”. (2)

Dojazd: cmentarza znajduje się około 100 m od drogi Gorlice – Jasło. Dokładna lokalizacja GPS: 49.684211 21.192048

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj.  różny okres – Bogdan Jezierski

zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków