Cmentarz wojenny nr 96 Stróżówka

woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Gorlice

Projekt: Hans Mayr

Cmentarz nr 96 Stróżówka z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręgu III – Gorlice

Cmentarz nr 96 Stróżówka na planie wydłużonego prostokąta o pow. 88 m2. Niesymetryczny. Ogrodzony płotem sztachetowym z żelaznych prętów, łączącym kamienne słupy nakryte czterospadową betonową koroną. Na długiej osi założenia, przy ogrodzeniu północnym i południowym kamienne ławki. Wejście usytuowane niesymetrycznie w linii ogrodzenia wschodniego, ujęte w kamienne słupy ogrodzenia. Zamknięte furtką. Od strony wschodniej cmentarz poprzedzony tarasem ziemnym.

Głównym elementem cmentarza jest duży drewniany krzyż łaciński o górnych ramionach połączonych półkolistą obręczą z ząbkowaną glorią i wolutami.

Mogiły ziemne w układzie rzędowym o zatartych zarysach. Trzy rodzaje nagrobków: – żeliwne krzyże z okrągłą tarczą otoczoną falistą glorią na skrzyżowaniu ramion; – żeliwny krzyż z datą 1915; małe żeliwne krzyże dwuramienne lotaryńskie z wieńcem laurowym o ramionach podzielonych na kwadratowe kasetony wypełnione namiotową bonią.

„…Cmentarz nr 96 przylega do małego lasku, na jego terenie znajduje się kilka starych, liściastych drzew. Cmentarz charakteryzują dwa zwieńczone szczytami, wysunięte ku przodowi boczne mury…”. (1)

„…Stan ogólny dobry z wyjątkiem wnętrza. Furtka zniszczona…”. (2)

Na cmentarzu w 6 mogiłach zbiorowych i 4 mogiłach pojedynczych pochowano 22 żołnierzy w tym 15 austro-węgierskich i 7 rosyjskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 7 żołnierzy austro-węgierskich. Przynależeli oni do: I.R. 57, 100; S.B. 11. Polegli: 9-21.03.1915.

Dojazd: cmentarz znajduje się około 300m za cmentarzem nr 94. Za ostatnim zbudowaniu po prawej stronie w zagajniku.  Dokładna lokalizacja GPS: 49.681289 21.129764

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj.  różny okres – Bogdan Jezierski

zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków