Cmentarz wojenny nr 89 Gorlice (Zlikwidowany – Ekshumowany)

woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Gorlice

Projekt: Hans Mayr

Cmentarz nr 89 Gorlice z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III – Gorlice

Cmentarz nr 89 Gorlice został zlikwidowany ze względu na budową osiedla mieszkaniowego w latach 60 minionego wieku. Pochowanych tu żołnierzy  ekshumowano i przeniesiono na cmentarz nr 91 w Gorlicach. Tablica z nazwiskami ekshumowanych żołnierzy z cmentarza nr 89 została umieszczona w bramie cmentarza nr 91.

Cmentarz miał formę prostokąta. Ogrodzony był wysokim, kamiennym murem. Wejście na cmentarz było przez kamienną bramę w formie piramidy. Dwuskrzydłowa metalowa bram osadzona w kamiennej bramie zamykało wejście na cmentarz. Jedynymi pozostałościami jest drzewo rosnące przy bloku.

„…Wysoki kamienny mur (2,40 m), zwieńczony szczytem nad kratą furty, stare buki, tablica pamiątkowa …”. (1)

„…Brak informacji…”. (2)

Na cmentarzu w 2 mogiłach zbiorowych pochowanych było 61 żołnierzy niemieckich, wszyscy znani z imienia i nazwiska. Przynależeli oni do: P.R.I.R. 272. Polegli w dniu 2.05.1915 roku.

Dojazd: cmentarz znajdował się przy ul. Kopernika. Dokładna lokalizacja GPS  49.656966 21.151685

Ciekawostką jest, że mój przyjaciel Roman Frodyma w swoim przewodniku „Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej Gorlice…” mylnie opisał lokalizację cmentarza. W przewodniku wykorzystał zdjęcie głazów znajdujących się po drugiej stronie ul przy bloku opisując to jako pozostałości po cmentarzu. Opis ten z lokalizacją funkcjonował/funkcjonuje jeszcze do dnia dzisiejszego.

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj.  – Bogdan Jezierski

zdj. archiwalne (głazy z mylnie określonej lokalizacji) – R. Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj. archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków