woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Sękowa
Projekt: Hans Mayr
Cmentarz nr 66 Ropica Górna z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny w Okręgu III – Gorlice
Cmentarz nr 66 Ropica Górna o pow. 332 m2 założony na planie prostokąta z podłużną osią symetrii z osiowo usytuowanym wejściem w ogrodzeniu zachodnim, poprzedzonym dwustopniowymi schodkami. Ogrodzenie stanowi pełny mur kamienny z dwuspadową betonową koroną, w liniach bocznych uskokowo dostosowany do nachylenia terenu (po 6 uskoków). Północno-zachodni narożnik (dolny lewy) stanowi wysoki obelisk – pylon w formie czworobocznego ostrosłupa na podstawie kwadratowej. Na zewnętrznej ścianie od strony zachodniej płycina po tablicy inskrypcyjnej.
Oś kompozycyjną cmentarza zamyka ustawiony w wycięciu muru od strony wschodniej, wysoki drewniany krzyż łaciński o górnych ramionach spiętych półkolistą drewnianą obręczą, nakrytą pasem blaszanym z ząbkowaną bandą i ozdobnymi wolutami. Główną oś wyznacza alejka ujęta w krawężnik gazowany.
Układ mogił rzędowy. Mogiły o kształcie prostokątnym. Krzyże nagrobne: – małe żeliwne krzyże dwuramienne lotaryńskie z wieńcem dębowym, na niskim betonowym cokoliku, – żeliwne krzyże łacińskie z cyfrą 1915 na skrzyżowaniu ramion, rozszerzone u podstawy, na betonowym cokole.
Na cmentarzu w 9 mogiłach zbiorowych i 5 pojedynczych pochowano 118 żołnierzy w tym 77 rosyjskich i 41 austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 20 żołnierzy austro-węgierskich . Żołnierze austro-węgierscy przynależeli do: I.R. 18; Sch.R. 18, 28, 33. Polegli: 2-3.05.1915.
„…Na jednym ze stoków na wschód od drogi z Ropicy Ruskiej do Małastowa, otoczony białymi pniami brzóz, z pasem lasu w tle, leży cmentarz żołnierski nr 66. Masywny, wyniosły pylon w prawym narożu przedmurza, nadaje władcze piętno temu utrzymanemu w największej prostocie i surowości dziełu. Wielokrotnie obniżającej się schodkowo lini muru z kamienia łamanego, po stronie wewnętrznej towarzyszą kolczaste krzewy jałowca. Zamarła, nieruchoma linia architektury, głosi nieubłagalność śmierci lecz potężny, drewniany krzyż z najwyższego miejsca zwiastuje pojednawczy sens religii…” (1)
„…Obecnie krzyż zniszczony…. …Mogiły w większości nieczytelne, zatarte przez bujne podszycie leśne i gęsty bukowo-brzozowy młodnik zarastający cmentarz… ….Ogólny stan średni, z wyjątkiem wnętrza nekropolii zniszczonego przez bujną roślinność…”. (2)
Dojazd: jadąc w kierunku Koniecznej cmentarz znajduje zaraz za tablicą Ropica Górna po lewej stronie. Samochód można zostawić na wjeździe na drogę leśną i około 200 m wyżej jest Cmentarz nr 66 Ropica Górna (czarne oznakowanie doprowadzi). Dokładna lokalizacja GPS: 49.582702 21.239290
(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski (2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia różny okres – B. Jezierski
- zdjęcia archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
- zdjęcia, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków
Cmentarze Wielkiej Wojny