woj. małopolskie, pow. Nowy Sącz, gm. Grybów
Projekt niezrealizowany: Hans Mayr
Cmentarz nr 128 z 400-stu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III Gorlice
Cmentarz nr 128 Wawrzka o pow. 100 m2 na planie prostokąta z poprzeczną osią symetrii. Zachowały się 4 słupki HV rozgraniczające prostokątną działkę cmentarza. Ogrodzenie stanowią betonowe słupy dwuspadową koroną, połączone parami żelaznych rur. Wejście na osi założenia od strony wschodniej w formie żelaznej jednoskrzydłowej furtki ujętej w łukowo wygięte rury.
Krzyż główny usytuowany na osi założenia przy ogrodzeniu zachodnim – belkowy, z dodatkowymi wspornikami ściętymi pulpitowo u podstawy. Górne ramiona spięte półkolistym łukiem z ząbkowaną glorią i wolutami. Skrzyżowanie ramion wzmocnione mieczami ciesielskimi.
Od wejścia do krzyża alejka dzieląca wnętrze nekropolii na dwie ziemne kwatery. Na lewej kwaterze mały żeliwny krzyż dwuramienny lotaryński z wieńcem laurowym. Ramiona krzyża podzielona na kwadratowe kasetony wypełnione namiotową bonią. Niski betonowy postument. Kwatera ta zawiera masowy grób żołnierzy rosyjskich. Prawa kwatera żołnierzy austro-węgierskich z małym żeliwnym krzyżem maltańskim z wieńcem laurowym i datą 1914 na okrągłej tarczy nałożonej na skrzyżowanie ramion.
„…Betonowe słupy z żelazem i duży drewniany krzyż…”. (1)
„…Stan stan – zły. Na 14 słupów ogrodzenia zachowały się tylko cztery. Furtka zniszczona. Krzyż zbutwiały i przechylony…”. (2)
Na cmentarzu w 2 mogiłach zbiorowych pochowano 43 żołnierzy w tym 30 rosyjskich i 13 austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska nie jest znany żaden żołnierz.
Dojazd: cmentarz znajduje się na wzgórzu Prywały (537 m). W centrum wsi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo jak prowadzi żółty szlak Ropa – Florynka. Cmentarz znajduje się po lewej stronie w polach na wzgórzu. Dokładna lokalizacja GPS: 49.57031 20.99946
(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski
(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
zdj. 04.06.2021 – B. Jezierski
zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków
plan cmentarza: Drogomir J.J., Polegli …, t. 2.