woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Gorlice
Projekt: Hans Mayr
Cmentarz nr 88 Gorlice z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III – Gorlice
Cmentarz nr 88 Gorlice na planie „kościoła” z krótkim górnym ramieniem oraz osiowym wyłamaniem od strony zachodniej, w którym osadzony jest krzyż – pomnik zamykający górną oś kompozycyjną. Założenie całości symetryczne. Ogrodzenie tworzy pełny mur betonowy z dwuspadową koroną. Dwie furtki żelazne z prętów, zamknięte trójkątnie rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach pomnika, w krótkich bocznych odcinkach wyłamania.
Krzyż pomnik z betonu zbrojonego ustawiony jest na wyodrębnionej partii muru, ujętej w krótkie mury policzkowe. Cokół krzyża w postaci prostopadłościanu z pulpitowym okapem, na którym stoi podstawa krzyża w formie sześcianu. Cokół na podstawie kwadratowej, wyłamany do wnętrza cmentarza a od strony zewnętrznej zlicowany z murem. Krawędzie ramion krzyża posiadają kwadratowe wyżłobienie.
Układ mogił symetrycznych względem głównej osi, rzędowy, zwrócony ku głównej alejce. Mogiły ziemne w formie prostokątów o różnej długości, otoczone są gazonowym krawężnikiem. Układ zasadniczy tworzą dwa rzędy równoległe do alejki głównej. Po jednej kwaterze znajduje się w północnym i południowym wyłamaniu muru a dwie pary kwater usytuowane są równolegle do zamknięcia wschodniego. Nagrobki w postaci krzyży żelaznych listwowych na betonowych postumentach o sfrezowanych górnych krawędziach.
„…Betonowe ogrodzenie, wielki drewniany krzyż na kamiennym cokole…”. (1)
„…Z wyjątkiem pomnika – krzyża oraz odcinków ogrodzenia, stan ogólny zły. Większość nagrobków uszkodzona bądź zniszczona, część mogił zatarta. Tabliczki imienne zniszczone…”. (2)
Na cmentarzu w 30 mogiłach zbiorowych i 23 mogiłach pojedynczych pochowano 120 żołnierzy w tym 100 rosyjskich i 20 austro-węgierskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 14 żołnierzy w tym 13 austro-węgierskich i 1 rosyjski. Żołnierze austro-węgierscy przynależeli do: I.R. 18, 98; T.K.J.R. 3; Sch.R. 10. Polegli: 12.12.1914.
Dojazd: na końcu ul. Lenartowicza w polach. Dokładna lokalizacja GPS 49.653066 21.175137
(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918 – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski
(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski
zdj. 9.05.2021 i archiwalne – Bogdan Jezierski
zdj. Archiwalne R. Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski
zdj. archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków