Cmentarz wojenny nr 94 Stróżówka

woj. małopolskie, pow. Gorlice, gm. Gorlice

Projekt: Hans Mayr

Cmentarz nr 94 Stróżówka z czterystu Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wielkiej Wojny Okręg III – Gorlice

Cmentarz nr 94 Stróżówka zbudowany na planie wydłużonego prostokąta z poprzeczną osią symetrii o pow. 154 m2. Otoczony kamiennym warstwowym murem pełnym z szerokim otwarciem osiowym od strony wschodniej, ujętym w kamienne słupy o przekroju kwadratowym z czterospadową betonową koroną, nieco wyższe od korony muru. Mur posiada dwuspadową betonową koronę a w liniach bocznych po dwa uskoki dostosowane do nachylenia terenu.

Mur tylny zachodni  wznosi się piramidalnie ku płaskiemu zamknięciu niszy znajdującej się na osi założenia. W niszy wnęka po tablicy inskrypcyjnej. Przed duży drewniany krzyż łaciński o górnych ramionach połączonych półkolistą obręczą z ząbkowaną glorią i wolutami.

Układ mogił rzędowy (2 rzędy) oraz jedna mogiła pojedyncza na osi założenia. Zarys mogił zatarty. Zachowały się dwa typy nagrobków: – żeliwny krzyż łaciński z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion, otoczoną falistą glorią na niskim betonowym postumencie; – małe żeliwne krzyże na betonowych cokołach. 

„…Najwyżej na wznoszącym się czole wzgórza, położony jest cmentarz nr 94z obniżającymi się schodkowo murami i wznoszącą się z obu stron ku środkowi tylną ścianą, która tworzy w tym miejscu obszerną niszę. Takie rozwinięcie tylnej ściany daje efekt mocnego skoncentrowania kompozycji…”. (1)

„…Stan cmentarza – zły…”. (2)

Na cmentarzu w 12 mogiłach zbiorowych i 10 mogiłach pojedynczych pochowano 50 żołnierzy w tym 43 austro-węgierskich i 7 rosyjskich. Z imienia i nazwiska znanych jest 4 żołnierzy austro-węgierskich. Przynależeli oni do: I.R. 3, 56. Polegli: 18.03.1915 i 4.04.1915.  

Dojazd: od cmentarza nr 93  kierujemy się do Moszanki po ok. 500 m skręcamy w prawo. Na zboczu znajduje się cmentarz.  Dokładna lokalizacja GPS: 49.678684 21.132163

(1) R. Broch, H. Hauptmann „Die westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915” Wien 1918  – oryginał w prywatnych zbiorach B. Jezierski 

(2) Oktawian Duda „Cmentarze Wojenne z lat 1914 – 1918 w Galicji Zachodniej Czas Świetności i Czas Pogardy” Nowy Sącz 1977 – 1987, maszynopis w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj.  różny okres – Bogdan Jezierski

zdj. archiwalne – Roman Frodyma – w prywatnych zbiorach B. Jezierski

zdj. plany, projekty archiwalne – Archiwum Narodowe Kraków